Pro Au Pair

Aneb na co si dávat pozor, shrnutí mých zkušeností a příkladů, co a jak se může vymstít nebo naopak.
Píšu zde vlastní zkušenosti, neříkám, co je dobře a co špatně. Jen chci vypsat postřehy, které by možná někoho nenapadly a pomůžou vám v rozhodování. Někdo může mít zkušenost ve stejné věci dobrou nebo naopak špatnou. Nikdy to není jednoznačné.

Pohovor s rodinou

1) Na co se ptát
Všude narazíte na tu stejnou radu - ptát se co možná na všechno a co nejvíc. Pravda! Ale co když ani to nestačí?
My experience:
Nenapadlo mě, že by rodina nevěděla o tom, co to znamená mít au pair - tedy o jejich povinnostech jako je registrace nebo pojištění. Možná o tom věděli, ale mně řekli, že to není třeba. Já jim věřila a naštěstí včas jsem zjistila, že pojištěna a registrována u nich být musím. Nikdo z nás nechce být někde ilegálně.. 

Proto se ptejte nejen na rodinu a další věci, které vám všude doporučují, ale taky (a hlavně pokud si hledáte rodinu bez agentury) se ptejte konkrétně, jestli ví o registraci, pojištění a těchto věcech a jestli je zaplatí.

2) Už jste měli au pair?
To, že měla rodina au pair, pro mě byl jeden z důležitých faktorů, na základě kterých jsem se rozhodovala. Rodina, která už měla au pair, přece ví o co go a jak to chodí.
My experience:
HF mi řekli, že už měli au pair. Po tom, co jsem přijela, jsem zjistila, že to je stará ženská, které táhne na 50 a má doma odrostlé děti, dokonce byla už i babička, takže o au pair nemohla být řeč!

Nenapadlo mě, že rodina neví, co to je au pair, když si sami nějakou hledali! Ještě k tomu na ap worldu, kde jsou podmínky pro au pair a HostFamily vypsány pro skoro každou zemi! Očividně je nikdy nečetli.

3) HostMum nebo oba HostParents doma?
My experience: 
Když jsem to, co bylo v plánu na ten den, udělala dřív, neměla jsem chvíli klidu nebo odpočinku. HM mi prostě dala další úkol, třeba i připravit oběd na druhý den. Jen abych pořád něco dělala a ani jedna hodina mé pracovní doby nezůstala nevyužita.
Nemohla jsem dělat věci podle sebe. HM rozhodovala o všem - co budeme dělat na jídlo, co mám uklidit, co mám dělat s dětmi.. Neměla jsem žádnou volnost. Když jsem třeba vzala malého, že si s ním půjdu hrát, tak mi HM řekla, že ho dáme do autíčka a mně dala jiný úkol.

4) Jeden z rodičů pracuje z domu
My experience: 
I když HD z domu pracoval, nezabránilo mu to v tom, aby mě kontroloval a díval se, jak co dělám, popř. mi do toho kecal.

Takže k rodině, kde je aspoň 1 z HP doma (i když z domu pracuje), bych už nešla.


Pokud máte další otázky, ráda je sem přidám :).

1 komentář:

  1. Já jsem au pair v Anglii a host mum je doma. Nekecá mi do toho, ale volnost nemám a musím být flexibilní, takže nedávám ani kurzy :( Takže se po novém roce přemístím a ráda bych děti školního věku, abych mohla si trošku zařídit sama :)

    OdpovědětVymazat