Co je tady jiné..


K bydlení.. První věc, které si každý hned musí všimnout je, že všude mají cihlové domky. Já jsem tady snad ještě neviděla dům, který by měl omítku jako mají domy u nás.
Všechno tady mi přijde prťavé. I sama HM mi říkala, že třeba jejich dům je oproti ostatním velký (mně přijde jako takový standart, velký bych rozhodně neřekla). Holanďani prý mají běžně malé místnosti. Cesty tu jsou taky úzké, je to i proto, že vedle sebe je cesta pro auta zvlášť, pro kola zvlášť a chodník. Auta tady lidi mají taky většinou menší.

K mluvě.. To jejich chrochtání je prostě skvělé :D. Nevyslovují R tak jako my, více se to podobá tomu francouzskému, ale zní to ještě víc chrochtavě :D. Je těžké to vysvětlit, tak snad si to aspoň trochu dokážete představit :D.
Lekce holandštiny na youtube. Tohle se vážně učit nebudu :D ..i když mě to trochu láká.. Že by? :DD.
Plynulá holandština - písnička.
Všichni tady mluví anglicky. Ať už se zeptáte mladého člověka, nebo 70-letého dědy bez problému vám odpoví a poradí.

K lidem.. Celkově mi přijdou přátelštější než u nás. Lidé se tady zdraví, i když se neznají, ale musí být navázán oční kontakt. Takže, když jdete a někdo se na vás koukne a vy na něj, tak se pozdravíte :D. Není to tak moc časté, ale během dne se to člověku aspoň jednou stane. Zdraví se tady Hello.. čte se to podobně jako anglické hello, akorát více protahují druhou slabiku a U na konci polykají, takže to zní více jako.. heló. Už to mám pěkně natrénované :D.
Je tady celkem dost černochů. Každý den potkám nějakého a i sousedi HP jsou černoši.
Když stojí člověk u přechodu a chystá se přejít cestu, tak mu auto pokaždé zastaví, i když za autem nikdy (ve většině případů) další auto nejede. Aspoň tady v Diemenu to tak funguje.
Většina rozených holanďanů a holanďanek je vysoká, mívají taky světlé vlasy. Přijde mi, že mají i hodně protáhlé a velké obličeje.

K počasí.. Často tady prší - ne zrovna daleko je moře a Nizozemí je pěkná placka bez hor a kopců, které by zastavily mraky, které směřují do vnitrozemí od oceánu. Den většinou vypadá tak, že když jdu ráno do práce tak prší, přes poledne se vybere a pak už je hezky. Většinou fouká studený vítr, ale třeba dneska nefoukal a na sluníčku bylo pěkně teplo, že jsem si mohla sundat i bundu :). Odpoledne tady za ten týden pršelo jen jednou, jinak se to vždycky vybralo. Někdy prší už i v noci, ale to mi zrovna nevadí.

K jídlu.. Jídlo v restauracích tady není moc dobré. To říkají všichni. O Holanďanech se běžně říká, že na vaření dobrého jídla vyloženě kašlou. Říká se, že jí, aby žili a nežijí, aby jedli a jde to vidět. Můžu to jen potvrdit. 

Auto.. Třeba má rodinka má auto na baterky/baterku, která se dá dobít na speciálním místě. Třeba na parkovišti, kam jsem přijela autobusem taky taková ,,nabíječka" byla. HM mi vysvětlovala, že při určité rychlosti, např. 70 km/hod, kdy auto více žere, se napájení přepne na plyn. Auto je úplně tiché. Tady je hrozně tiché všechno. Když jsem v bytě tak si připadám, jak u nás na vesnici, kde nejbližší sousedy máme tak 100 m daleko :D. Přitom bydlím v bytovce plné lidí. Městečko je taky plné baráčků a bytovek, ale prostě, kdybyste zavřeli oči tak si myslíte, že jste někde uprostřed nowhere :D.

Tlačítko Stop
Veřejná doprava.. Pokud chce člověk jet autobusem, musí si koupit v obchodě (něco jako trafika u nás) kartu, na kterou si pak chodí vkládat peníze k speciálnímu automatu. Když nasednete do busu, tramvaje nebo vlaku, musíte kartu přiložit k takovému přístroji a musíte se check in. Když pak vystupujete, tak kartu zase přiložíte (většinou ke stejnému přístroji) a tím se check out. Pokud byste to neudělali, dopravní prostředek si bude myslet, že jste stále uvnitř a bude vám odečítat další peníze :D. Na to mě upozorňovala HM, ať si na to dávám pozor a nikdy se nezapomenu check out.
Taky se vám ve všech prostředcích ukazují na monitoru zastávky, nebo alespoň (minimálně jedna) další zastávka, takže víte, kdy vystoupit. V autobuse je nutné abyste před svou zastávkou zmáčkli tlačítko STOP. Řidič tam jinak nezastaví, pokud tam nebude někdo nastupovat. Je to jednoduché, sledujete monitor, když jako první další zastávka naskočí ta vaše, stisknete stop, u názvu vaší zastávky se rozsvítí červené kolečko a řidiči ve předu se rozsvítí červené světlo, takže ví, že má zastavit.

Jízda na kole.. Většina lidí tady používá kola. Je taky obvyklé, že na jednom kole jedou dva apod. Místní doprava je tady celkem drahá (oproti našim cenám), takže mít kolo se vyplatí. Děti se učí jezdit na kole od malička. Navíc je tady všude rovina, takže ani nepotřebují přehazovačky apod. Ještě k tomu lidé tady mají taková ta retro kola, která vypadají úžasně.

Popelnice.. U domů jsou normální popelnice, ale u bytovek jsou kontejnery na kartu. Už jsem měla tu čest to vyzkoušet, ale ještě to musím víc prozkoumat :D. Každopádně k horní části kontejneru se přiloží karta a poklop se uvolní/odemkne, takže s ním můžete hýbat a dát odpadky dovnitř. Jinak je zamknutý.

Okna.. Nevím, jestli to je tak všude, ale u nás v bytě se neotvírají celé, když chcete vyvětrat, ale nad oknem je takový úzký pruh, který se dá otevřít a zavřít, aby vzduch mohl proudit dovnitř, kdykoli chcete.

Žádné komentáře:

Okomentovat